Yaşam

Milli Mücadele’nin kadın kahramanları AKM seyircisiyle buluşuyor

Milli Mücadele’de cephede ve cephe gerisinde mücadele eden kahramanların anlatıldığı “ANA-FUL Milli Mücadele’nin Yiğit ve Kayıp Kadınları” adlı oyun Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamak amacıyla.

Şerife Bacı’dan Kara Fatma’ya, Makbule Efe’den Safiye Hüseyin’e Milli Mücadele’de olağanüstü bir yürek ve azimle çalışan kahramanların hikayesi Atatürk Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Erzurum Devlet Tiyatrosu’nun Cumhuriyetin 100. yılına özel hazırladığı oyun, 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında 29 ve 30 Ağustos tarihlerinde AKM’de sahnelenecek. Milli Mücadele’de zafere giden yolda kadınların emeğini ve emeğini konu alan “ANA-DOLU Milli Gayretinin Mert ve Kaybeden Kadınları” adlı oyun, 93 Harbi’nde savaşan ve set kuran Nene Hatun’a da saygı duruşunda bulunuyor. Milli Mücadele döneminde Türk kadınına örnek.

Senaryosunu İlknur Bektaş’ın, yönetmenliğini Sezai Yılmaz’ın yaptığı filmin dekoru Bekir Beğen’e, kostüm tasarımı Berna Yavuz’a, ışıklandırması Eser Dursun’a, müziği Selçuk Yılmaz’a, koreografi sistemi Volkan Ersoy’a ait. Eda Beril Geylek, Hasret Uslu, Belgin Alptekin, Kübra Özdemir, Hilal Yüksel, Aslı Atmaca, Gülendam Yılmaz, Simge Uzun, Mekselina Düğdü, Tude Alaca, Onur Emre Teber, Samet Talayman, Cemil Başdoğan, Burak Halit Günuğur, M. Yusuf Öztürk Oyuncular Berkay Alkan ve M. Enes Vatansever.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

serinhisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu