Haber

Körfez su sporlarının merkezi olacak

KOCAELİ (İGFA) –Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gölcük Belediyesi, Derince Belediyesi, Türkiye Yüzme Federasyonu, Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde hafta sonu düzenlenen Ulusal Açık Deniz Yüzme Yarışları, Derince sahilinden başlayıp Gölcük Değirmendere sahilinde sona erdi. .

İzmit Körfezi’nin iki yakasını açıkta buluşturan açık yüzme yarışında heyecanlı anlar yaşandı. Yarışın startını veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “İzmit Körfezi uluslararası yarışmaların da yapıldığı bir su sporları merkezi haline gelecek” dedi.

REKABET GERÇEKLEŞTİ

144’ü bayan 583 sporcunun katıldığı etkinlikte 28 kategoride 2 bin 650 metre parkurda kıyasıya mücadele yaşandı. 28 dakika 41 saniyelik derecesiyle erkekler genel klasmanında Muhammed Yavuz Selim Oğuz, bayanlar genel klasmanında 30 dakika 37 saniyelik derecesiyle Zeynep Çelik birinci oldu.

Büyük bir heyecana sahne olan yarış, Derince sahilinden start aldı. Koşarak denize atlayan sporcular 2 bin 650 metre yol kat etti. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için Deniz Limanı Şube Müdürlüğü ve UMKE’ye bağlı polis ekipleri hazır bulundu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ve Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün de yarışları yerinde izledi.

Yarışların artık bir klasik haline geldiğini belirten Önder Büyükakın, “Derince’den Gölcük’e iki yakadan yüzücülerimiz her yıl burada yüzüyor. Bu yıl 11 farklı ilden yaklaşık 600 sporcu katıldı. Geçen seneye göre katılımda yüzde 50 artış var. Zamanla koyun tüm su sporlarının merkezi haline gelmesi vizyonuyla çalışıyor ve ilerliyoruz. Günümüzde açık deniz yüzme yarışları düzenleniyor ve Türkiye’nin farklı illerinden katılımcıların olması ve katılımcı sayısının artması çok sevindirici bir gelişme. Zamanla bu, çok daha geniş katılımlı bir açık su yüzme yarışına dönüşecektir. Hatta bu yarışlar ülkeler arasında gerçekleşecek” dedi.

hacilar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu