Ekonomi

Polonya, Ukrayna’ya tahıl ithalat yasağını uzatma çağrısında bulundu

Polonya, Avrupa Konseyi’ni, 15 Eylül’de sona erecek olan Ukrayna’dan tahıl ithalatı yasağını uzatmaya davet etti, aksi takdirde Varşova yönetiminin ulusal düzeyde yasak uygulayacağını belirtti.

Polonya Bakanlar Kurulu, Kalkınma ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sunulan, Ukrayna’dan belirli ürünlerin ithalatına ilişkin önleyici tedbirlerin genişletilmesine yönelik harekete geçme kararını kabul etti.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, hükümetin önceliğinin Polonya tarımını korumak olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bakanlar Konseyi, Avrupa Komisyonu’na, Ukrayna’dan tahıl ithalatına yönelik yasağın 15 Eylül’den sonra uzatılması çağrısında bulunuyor. Aksi takdirde Polonya, ulusal düzeyde böyle bir yasağı tek başına uygulayacak. Yasak, 15 Eylül’e kadar yürürlükte kalacak. Polonya ile Ukrayna arasındaki tarımsal konulardaki ilişkiler çözüme kavuşturuldu.” .” ifadesine yer verildi.

Polonya hükümeti, Ukrayna’dan buğday, mısır, kanola ve ayçiçeği olmak üzere 4 tarım ürününün ithalatına yönelik yasağın uzatılması talebini yineledi.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de yaptığı açıklamada, “İthalat yasağını uzatabilirsiniz ya da biz yasağı kendimiz uzatırız” dedi. sözlerini kullandı.

habersilvan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu