Teknoloji

NASA, insanlığın ne zaman Ay’a taşınmaya başlayacağını açıkladı

NASA, bir müddettir Ay’a dönmeye çalışıyor. 1969 yılında Ay yüzeyine birinci sefer atılan adımdan sonra NASA’nın planı bu kez Ay’a daha uzun mühlet kalmak ve hatta Ay’a yerleşmek. Bunun için bir müddettir çalışma içinde olan NASA, sonunda tarihi açıkladı.

NASA’ya nazaran önümüzdeki 10 yıl içinde astronotlar Ay yüzeyine yerleşecek. Burada yaşayacak ve çalışmalarını sürdürecek olan astronotlar, böylelikle bir manada Dünya dışına hayat veren birinci beşerler olarak da tarihe geçecekler.

NASA, Orion aracını bir müddet evvel fırlatarak Artemis 1 görevini hayata geçirmişti. NASA’nın Orion vazifesinin başındaki isim olan Howard Hu, düzenlenen basın toplantısında Ay’ın geleceği hakkında heyecan verici açıklamalarda bulundu.

Hu, BBC’ye verdiği demeçte, “Kesinlikle, önümüzdeki 10 yıl içinde, Ay yüzeyinde ne kadar süre kalacağımıza bağlı olarak, uzun süreler boyunca yaşayan insanlarımız olacak. Yaşam alanları olacak, Ay’ın gezginleri olacak,” dedi.

Howard Hu, konuşmasının devamında da şu kelamları söyledi: “Bu yalnızca Amerika Birleşik Devletleri için değil, tüm dünya için uzun vadeli derin uzay keşiflerine attığımız birinci adım. Bence bu NASA için tarihi bir gün fakat tıpkı vakitte beşerli uzay uçuşunu ve derin uzay araştırmalarını seven tüm beşerler için de tarihi bir gün.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu