Ekonomi

Cezayir ve İtalya yeni bir doğal gaz boru hattı üzerinde anlaştı

Sonatrach’tan yapılan yazılı açıklamada, “Stratejik niyete ilişkin ilk mutabakat muhtırası, Cezayir’in sürdürülebilir geçişini desteklemeye odaklanarak enerji güvenliğini sağlamak için Avrupa’ya enerji ihracatını artırmaya yönelik en iyi seçenekleri belirlemeyi amaçlıyor.” kelimeler yer aldı.

Açıklamada, mutabakat zaptının dört eksenli bir yapıya dayandığı ve bu dört eksenin mevcut gaz taşıma kapasitesini artırmak, doğal gazın taşınması için yeni bir gaz boru hattı döşemek, dönüşümlü olarak mavi ve mavi arz etmek olduğu kaydedildi. yeşil hidrojen ve amonyak, denizaltı elektrik kablosunu döşeyin ve mevcut doğal gazı sıvılaştırın. kapasitesini artırdığını söyledi.

İmzalanan ikinci muhtıranın Cezayir’deki sera gazı emisyonlarını azaltma olasılıklarını ve bu azaltımı uygulamak için en iyi teknikleri belirleyeceği vurgulanarak, bu yeni anlaşmaların Cezayir ile İtalya arasındaki ortaklığı güçlendireceği ve Sonatrach’ın tek ortaklı olarak kilit rolünü teyit edeceği kaydedildi. Avrupa’daki ana güç tedarikçilerinin .

28 milyar metreküp doğal gaz sağlanacak

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin huzurunda düzenlenen törende Mutabakat Zaptı, Sonatrach Kıdemli Müdürü Tevfik Hakar ve ENI Kıdemli Müdürü Claudio Descalzi tarafından imzalandı.

ENI Kıdemli Müdürü Descalzi bugün Cezayir’in 2024 yılına kadar İtalya’ya 28 milyar metreküp doğal gaz tedarik edeceğini duyurdu.

Descalzi, Cezayir’i ziyaret eden İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’ye eşlik ediyor.

Batı Sahra sorunu nedeniyle İspanya ile ilişkileri gergin olan Cezayir, Tunus üzerinden İtalya’nın Sicilya adasına, Fas üzerinden İspanya’ya ve İspanya’nın güneyindeki Almeria bölgesine uzanan üç doğal gaz boru hattıyla daha Avrupa’ya bağlanıyor.

haber-altindag.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu