Ekonomi

Brent Petrol 80 Doların Altına Düştü

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 80,93 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 82,06 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 81,43 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.40’taki kapanışa göre yüzde 0,61 azalarak 80,93 dolara ulaştı. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 76,63 dolardan satıldı.

Fiyatlardaki düşüşte dünyanın en büyük petrol tüketicileri ABD ve Çin’deki olumsuz talep görünümü etkili oldu.

Merkez bankalarının para politikalarına ilişkin belirsizlikler devam ederken, tüm dünyada gözler açıklanacak enflasyon verilerinde.

ABD’de Salı günü açıklanacak Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) verilerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki döneme ilişkin politikaları üzerinde etkili olması bekleniyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, geçen hafta yaptığı açıklamada gerekirse para politikasını daha da sıkılaştırmaktan çekinmeyeceklerini belirtmişti.

Geçen hafta Çin’de açıklanan veriler dünya ekonomisinin yavaşladığı yönündeki endişeleri beslemeye devam etti. Ülkede ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler artarken, bu durumun Çin Merkez Bankası’nı para politikasında güvercin adımlar atmaya zorlayabileceği öngörülüyor.

Öte yandan İsrail-Filistin çatışmasının yarattığı arz kaygıları fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam ediyor.

Brent petrolünde teknik olarak 81,03 ile 81,36 dolar aralığının direnç, 80,70 ile 80,37 dolar aralığının ise destek alanı olarak görülebileceği belirtiliyor.

altinyaylahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu