Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında yüzde 3,27 yükseldi.

Günün ilk yarısında BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 156,05 puan yükselerek saat 13:00’teki prestij ile 4.924,61 oldu. Toplam işlem hacmi 50,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 8,86, holding endeksi yüzde 4,21 yükseldi. Tüm sektör endeksleri yükselirken en kârlısı bankacılık oldu.

Analistler, küresel hisse senedi piyasalarında ABD’deki borç limiti krizinin yatırımcıların ilgi odağında kalmaya devam ettiğini, bahise ilişkin belirsizliklerin risk iştahını aşındırmaya devam ettiğini ve başta bankacılık olmak üzere Borsa İstanbul’un olumlu bir seyir izlediğini belirtti. hisse senetleri.

Analistler, borç limitinin artırılması durumunda ABD Hazinesinin üçüncü çeyreğin sonuna kadar yaklaşık 1 trilyon dolarlık tahvil satmasının beklendiğini söylediler.

Öte yandan, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verileri öncesinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in %60 olasılıkla faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı tahmin ediliyor.

Ekonomi ile ilgili ipuçlarını takip etmek

Yurt içinde yeni ekonomi yönetimine ilişkin ipuçları yakından takip ediliyor.

Analistler, ABD’de öğleden sonra konut fiyat endeksi, tüketici güven endeksi ve Dallas Fed imalat sanayi endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 5 bin puan, endekste 4 bin 750 puan direnç konumunda olduğuna dikkat çekti. takviye konumu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu